Yaratıcılık | John Hegarty

Reklamcılık sektörünün yaşayan efsanesi, İngiliz reklam ajansı Bartle Bogle Hegarty’nin (BBH) Kreatif Direktörü Sir John Hegarty’ın kaleme aldığı bu eser, yaratıcılığa dair 50 ipucunu esprili dili ve enteresan çizimleriyle okuyucusuna sunuyor. Sloganik cümlelerin ötesine geçip deneyimlere yer veren bu kısa kitabı sadece reklam ve pazarlamaya ilgi duyanların değil üretim sevdalısı herkes alıp okumalı. Kitapta unutmamak üzere altını  çizdiğim satırları sizlerle de paylaşmak isterim.

Keyifli okumalar.

 
-Kaşif olmak yaratıcı bir kariyerin yapıtaşlarını oluşturur.
 
-Yaratıcılık, dünyamızı yaratır, mükemmelleştirir ve tanımlar.
 
-Yaratıcılık= Benliğin İfadesidir.
 
-Fikirler hep hazırdır, sizin onları düşünmenizi bekler.
 
-Fikirlerin orijinal olduğunu iddia etmek kibirliliktir. Aslında bir fikrin değeri, etrafımızdaki dünyadan nasıl ilham aldığında ve daha önce hiç görmediğiniz bir şekilde yeniden yorumlandığında gizlidir.
 
-Yarattığınız ne olursa olsun, sadelik esas hedef olmalıdır. Reklamcılık terminolojisiyle, kısaltmanın gücü, karmaşık bir düşünceyi ele alıp bunu sade ve güçlü bir mesaja dönüştürmeyi ifade eder.
 
-Yaratıcılık,  entelektüel bir süreç olmakla birlikte aynı zamanda kalbiniz tarafından yönlendirilir.
 
-İrlandalı Yazar James Stephens “Kalbin bugün bildiklerini, beyin yarın anlayacaktır.”
 
-Bir şeyin nasıl göründüğü, hissedildiği, duyuları nasıl tetiklediği, işlevinden daha önemlidir.
 
-Picasso – Guernika | İspanyol kasabasını Naziler ve İtalyanlar tarafından bombalanmasını anlatan tablosu.
 
-Ortalıkla bu kadar çok ekran ve bilgi olduğu sürece bunları daha etkin bir şekilde özümsemenin yolları bulmamız gerekiyor. By yüzden yazılı sözcüklerin etkisi azalırken, görsel dilin değeri arttı.
 
-Eğer bu zihinlere girip orada kalma yarışıysa, vermek istediklerini fikirleri en hızlı,  en akıllı ve en düşündürücü şekilde ifade edebilenler başarılı olacaklardır.
 
-En yaratıcı insanların sürekli gelişen mecra vasıtasıyla fikirlerimizi en ilginç şekilde nasıl iletebileceğimizi araştırması gerekiyor.
 
-Fikrin değerli bir hediye olduğunu ama kırılgan ve kolayca zarar görebileceğini unutmayın. Eğer alaycılığa esir olursanız, şüphe ve inançsızlık kısa süre içinde düşüncelerinize ve işinize bulaşır.
 
-Fikirlerini gömmek isteyen insanlarını arasına girmeyin.
 
-Yaratıcılık, arama, araştırma ve kimselerin daha önce gitmediği yerlere yönelme demektir. Aynen bir kaşif gibi daha önce bilinmeyen ve haritalarda bulunmayan yerlere ulaşmayı ümit edersiniz. Neden? sorusunu sormak bu yolculuğu başlatmanın sırrıdır.
 
-Yeni fikirlere, yeni yerlere ve yeni insanlara açık olmak yaratıcı ruhu besler. İlham eksikliği, deneyim eksikliğinin bir başka ifadesidir.
 
-Belli bir uzmanlık alanına odaklanma cesaretine sahip olmak, gelecekteki başarıların anahtarı olacak gerçekten mükemmel bir fikri bulabilmeniz için mutlaka gerekli olan güçlü temellere sahip olmanızı sağlar.
 
-Alıştırma, ancak ilerleme kaydettiğiniz takdirde mükemmellik katar.
 
-İşbirliği hemen uzlaşıya dönebilir. Bu da işi sıradan hale getirir.
 
-Ortaklıkların etkili olabilmesi için karşıt disiplinlerden gelmeniz önem taşır. Birbirinizin yankıları olamazsınız. Her birinizin bu birlikteliğe farklı bir katkıda bulunmanı gerekir.
 
-Ego “ben” ise kibir “bana”dır. Kişinin kendi dehasına mutlak inancıdır.
 
-İyi bir fikri satma yeteneği, bu fikre sahip olmak kadar önemlidir.
 
-Eğer kısa ve öz olmak, kıvrak zekanın esasıysa, başarılı bir sunum için de aynı şey geçerlidir.
 
-Bunu nasıl başardılar? ( Apple, Le Carbusier..)
Alışılmışa meydan okuyarak, farklı olma cesaretini göstererek ve davranışlarda gelecekteki değişimi öngörerek. Vizyonlarına inandılar ve bunun peşinden yorulmak bilmeden koştular.
 
-Başarısız olmadıysanız, denememişsiniz demektir.
 
-Hikayenin ritmini anlamak…
 
-Mizah, otoritenin panzehiridir.
 
Son olarak yazarımızdan bizlere 5 tavsiye;
1-Rutin içinde olmaktan uzak durun,
2-Korkusuz olun,
3-Kulaklılarınızı çıkartın ve etrafınızı gözlemleyin,
4- Güzel işlere saygı duyun ama tapmayın,
5- Tamamen orijinal olmaya çalışın.
 

Comments are closed

İletişime Geç
Merhaba 👋🏻
Markanıza birlikte değer katalım!